לבנון 1991 – צוות החילוץ של העורב, הנקרא לחלץ את הכוח של יוסי גווילי ז"ל

זווית חדשה לאירוע ההיתקלות של הפלס״ר בקיץ של 1991 בלבנון.
לפני מספר שבועות העלנו פוסט בו ציינו והזכרנו את נפילתם של אורן מלצר, יוסי גווילי ורוני קורקוס ז״ל בפעילות מבצעית בלבנון בקיץ של 1991. בעקבות הפוסט יצר איתנו קשר בחור בשם אורי מצוות יובל (יוקו) מפלוגת העורב (נובמבר 90) וסיפר לנו צד של הסיפור שלא היה ידוע לנו וייתכן אף לא ידוע ללוחמי הפלס״ר שהשתתפו בפעילות באותו לילה קשה.

כך סיפר:

״הינו צוות החילוץ של כוח הפלס״ר שיצא לפעילות. ישבנו בכוננות במוצב ״חונה״, אחד המוצבים הצפוניים ביותר ברצועת הביטחון בלבנון, והקשבנו בקשר לדיווחי ההתקדמות של הכוח. לפתע אנחנו שומעים בקשר צעקות ומבינים שהכוח של גווילי הותקל. קפצנו לנגמשי״ם והתחלנו לנוע לכיוון הוואדי דרכו הינו אמורים לחבור לכוח של גווילי ולחלץ אותו. פרקנו רגלית והתחלנו לרוץ בוואדי, תוך כדי ניווט, לכוח המותקל. אנחנו רצים בחושך מוחלט כשלפתע מתרחש פיצוץ המלווה בצעקות נוראיות של כאב. היינו בטוחים שהותקלנו והתחלנו לירות לכל עבר. לאחר שאף אחד לא השיב אש הבנו שאנחנו יורים על בולדרים. הצעקות היו של הקש״א (קצין קישור ארטילרי). הוא איבד את כף הרגל בפיצוץ וצעק מכאב וביקש מהרופא עוד מרופיום. מסקירה של השטח התחוור לנו שאנחנו באמצע שדה מוקשים צפוץ. קפאנו במקום. כל פסיעה יכולה להביא לפיצוץ נוסף. דיווחנו על מצבנו וחיכינו ללא תזוזה עד שכוח ההנדסה יגיע ויפלס לנו נתיב. ברקע גניחות הכאב של הקש״א הפצוע והידיעה שהכוח של הפלס״ר נמצא בהיתקלות עם נפגעים במרחק של מאות מטרים ואנחנו לא יכולים לעזור להם. שהינו כך בערך שעתיים. השחר כבר התחיל לעלות כשיצאנו בטור, תחומים משני הצדדים ב״פס סס״ל״ (סרט סימון לבן), שהניחו עבורנו כוח ההנדסה על מנת לסמן את הנתיב הסטרילי. אחד הדברים שחרותים אצלי חזק בזיכרון זה הפרצופים ההמומים והמזועזעים של החבר׳ה מהפלס״ר כשראינו אותם בכניסה למוצב. הם היו עדיין מרוחים בצבעי הסוואה והמדים שלהם רטובים ומרופטים אחרי לילה של לחימה ואיבוד שני מפקדים וחבר לצוות.

המחשבה מה היה קורה אילו הינו מצליחים להגיע אליהם עדיין מנקרת בראשי. אין לי מושג איך הם יצאו משם בסוף. אני גם מאוד סקרן לדעת מה שלום אותו הקש״א שכן אני לא זוכר את שמו ולא היה בינינו קשר מאז הפציעה שלו מהמוקש. בכל מקרה, זה הסיפור של צוות החילוץ. חלק פחות ידוע מבין האירועים הקשים של אותו לילה קיצי בלבנון״.

 

תגובת אחת.

  1. תודה על השיתוף. אורי יכול להסיר דאגה מליבו. הלוחמה נמשכה בערך 10 דקות. 2 מחבלים נהרגו וארבע נפצעו והם נסו על נפשם כשאנחנו שומעים אותם בוכים ומיבבים. במילים אחרות, ההצטרפות של כוח החילוץ לא היתה מועילה ואולי אף היתה מסוכנת משום שירו על הכוח מנקודות מרוחקות נוספות (אף אחד לא נפצע מכך).

    השאר תגובה

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *